Gustav Porš, zapomenutý Mistr

 

6/ 6/ 2024 - 22/ 9/ 2024

Gustav Porš, 2. 2. 1888 Chrudim – 2. 5. 1955 Skuteč

„Byl jsem na Poršově výstavě – báječné. Zimy jeho jsou vůbec nejlepší, co se tady u nás namalovaly. Mně můžete věřit. Ale i mnoho obrazů jiných z druhých ročních období“, hodnotí obdivně práci Gustava Porše o generaci starší František Kaván, který žil dva roky ve Vítanově u Hlinska na Vysočině a věděl, jak těžké je namalovat zasněženou krajinu - odstíny bílé a zimní vzduch.

Malovat krajinu - světlo, stín, vzduch, barvy, hloubku prostoru, atmosféru okamžiku atd. je umění a naučit se to, velmi náročné. Přesto se krajinomalbě věnovalo hodně malířů, ale jen někteří vynikli. Mezi ně patřil i kdysi slavný Gustav Porš, jehož práce obdivovali i kolegové krajináři; všichni, kteří jezdili za atmosférou přírody na Vysočinu.

Svůj profesní život začínal jako návrhář střižního módního domu v Chrudimi, odkud pocházel. Vystudoval díky finanční podpoře knížete Auersperga z blízkých Slatiňan. Nejprve soukromě u malíře V. Jansy, pak na Akademii u Vlado Bukovace a Jana Preislera. Po návratu z 1. světové války hledal znovu soustředění na svoji profesi na cestách. Vypravil se na Zakarpatskou Ukrajinu, do Bosny, Hercegoviny a za mořem a sluncem do Dalmácie. Při této cestě se především věnoval malbě přírodních scenérií, a tak pozvolna vznikla jeho profesní orientace. Po návratu se usadil v horském městečku Skuteč, založil rodinu a ve Skutči strávil celý následný život.

Umělci, fotografové a historici umění žijící ve východních Čechách Gustava Porše velmi dobře znají a jeho obrazy vystavují a obdivují. Je nám proto ctí, že můžeme jeho tvorbu připomenout i Praze. Ve fondu obrazů České spořitelny, a.s. se nachází 32 jeho děl.

PhDr. Duňa Panenková