13. března 1875 byla jako ryze česká banka založena Městská spořitelna pražská. Své první kanceláře měla v budově Staroměstské radnice. V r. 1886 se přestěhovala do větších prostor v domě staré rychty v Rytířské ulici. Z důvodů prosperity, vzrůstající potřeby reprezentace i většího pracovního zázemí bylo v r. 1888 rozhodnuto o stavbě nové „monumentální“ budovy. Jako architekti byli z vypsané soutěže vybráni Antonín Wiehl a Osvald Polívka. Jejich návrh vedl k realizaci neorenezančního paláce o dvou patrech, na jehož stavbě se z rozhodnutí spořitelny podílely výhradně české firmy a jehož výzdobu provedli pouze čeští umělci. Palác byl slavnostně otevřen v r. 1894. Autorem dostavby 3. patra v r. 1931 byl již samostatně Osvald Polívka.
Palác ČS
Městská spořitelna pražská
O galerii
Česká spořitelna, a.s. vlastní několika tisícový fond obrazů, které od roku 2009 představuje veřejnosti na tematických výstavách v galerii paláce ČS v Rytířské ulici 29 v Praze 1, kterou za tímto účelem zřídila po generální rekonstrukci objektu. Chce tak veřejnosti stále zpřístupňovat umělecká díla, která původně zdobila interiéry jejích jednotlivých budov po celé republice.
Galerie ČS se stala oblíbenou adresou všech milovníků krajinomalby 19. a 20. století, neboť právě toto téma je hlavním námětem děl ve fondu obrazů. Historii výstav lze sledovat v archivu na těchto webových stránkách. Tam je také k dispozici informace o zápůjčkách děl pro státní i regionální galerie v celé České republice, či o publikování fotografií obrazů v odborných knihách. Některé výstavy Galerie ČS jsou přebírány jako celek těmito institucemi v ČR i v zahraničí.
Galerie ČS je také otevřená výuce výtvarné výchovy či přednáškám pro žáky a studenty na všech úrovních vzdělávání, které mohou dělat buď sami vyučující nebo kurátorka a spolupracující kurátoři.
Pro své návštěvníky vydává Galerie ČS k výstavám skládačky s poměrně obšírnou informací o vystavovaných dílech. Skládačka je k dispozici návštěvníkům zdarma a v elektronické podobě je ke stažení buď na stránce aktuální výstavy, nebo u výstav v archivu webu.
Galerie ČS také spolupracuje na výstavách z historie bankovnictví, peněz a historického či současného designu s odbornými galeriemi, muzei a Národním památkovým ústavem.
Ve Window Gallery do Melantrichovy ulice byl v letech 2009 až 2015 vystavován současný design, jehož dlouholetou podporovatelkou ČS byla. Program byl uzavřen koncem roku 2015, kdy přešly přízemní prostory paláce do komerčního pronájmu tak, jako tomu bylo od postavení objektu až do konce 40. let 20. století.
Adresa
Palác České spořitelny, a.s.
Rytířská 29, 110 00 Praha 1 - Staré Město
Otevírací doba
Denně | 10:00–17:00 |
Polední přestávka | 13:30–14:00 |
Státní svátky | 13:00–17:00 |
Vstup zdarma
Kontaktní email
dunja.panenkova@centrum.czZáložna Vinohradská
K architektonicky zajímavým, historickým budovám spořitelen a záložen v Praze patří i budova na Vinohradech, která propojuje ulici Anglickou a Jugoslávskou. Patřila Záložně vinohradské, která byla jako družstvo živnostníků a představitelů obce zřízena už v r. 1874. V r. 1903 pověřila architekta Osvalda Polívku, aby přestavěl do reprezentační podoby přízemí domu v Anglické ulici, ve kterém sídlila. Úspěch záložny si vynutil v letech 1930 – 1933 přístavbu nové budovy směrem do Jugoslávské ulice, kterou jako nárožní dům ve funkcionalistickém stylu navrhli architekti Jaroslav Kabeš a Václav Vejrych.
Záložna Vinohradská
Občanská záložna ve Vršovicích
Reprezentační budovu stavěla v letech 1910 - 1913 i Občanská záložna ve Vršovicích, založená r. 1888. Jejím autorem se stal architekt Antonín Balšánek, který spolu s Osvaldem Polívkou navrhl Obecní dům v Praze, jehož stavba tehdy právě probíhala. A. Balšánek budovu záložny navrhl jako velmi reprezentační městský palác v secesním stylu.
Občanská záložna ve Vršovicích